Nutrition Label Analysis: 1- State three identic Milk you can…

Question Answered step-by-step Nutrition Label Analysis: 1- State three identic Milk you can… Nutrition Label Analysis:1- State three identic Milk you can compare.2- Compare the nutritional value of the three items.  Determine which item would be the healthiest choice and defend your answer.3- Compare the cost of each item:A)  Calculate cost per serving.  If serving sizes are different for each product, make note of this.B)   How does the healthiest item from part 2 compare for cost?  –Is it the most expensive, least expensive, or comparable to the others? 4- List the top five ingredients in each product.  A) Explain the function of each one. Look up the functions if necessary.–Are they for flavor, texture, or color?  Are they essential for making the product?  Are they added to increase the nutritional value?  B) Are there any ingredients you wouldn’t expect to find in this type of product?  Biology Science Nutrition NUTRITION, 164 Share QuestionEmailCopy link Comments (0)